Çilingir Malzemeleri

Çilingir Malzemeleri

Çilingir ücretinden kaçayım derken kilit ücreti ödemek zorunda kalmayın.

Çilingir Malzemeleri Nedir?

Çilingir malzemeleri ve maymuncukların tanımı için sizlere kapı kilit sistemlerini açmada kullanılan ve kilitli kalmış olan kilitleri zarar vermeden açmaya yarayan, çilingirlerin kulanımına sunulmuş olan teknik el aletleridir diyebiliriz. Çilingir malzemelerinin çeşitlerine değinmeden önce size şöyle kısa bir anlatım yapmak isterim.

İnsanlar günlük hayatın teleşesi ve koşuşturmanın ortasında dalgınlığa kapılıp kapıda kalabiliyorlar. İnsan oğlu bu durumda ilk ne yapar acaba diye düşünecek olursak kendi yöntemleri ile o kapıyı açmaya çalışır yada bir tanıdığından yardım isteyebilir diyebiliriz. Hernekadar eldeki imkanları zorlasalar, süpermen gibi balkondan balkona atlayalım yada birde benim evin anahtarını getirip deneyelim deselerde sonuç hep aynı…

Kendi yöntemleri ile kapıyı açmak için uğraşan kişiler ya zorlama sonucu anahtar yuvasını ve barel içerisindeki pimleri bozarlar yada en çok rastladığımız olay, eline geçirdiği herhangibir kredi kartını kapı arasına sokarak zorlarken kartın kırılmasıdır. Bu durumda kapı açmaya gelen çilingir kapıyı açarken daha fazla uğraşacaktır hatta kapı arasında sıkışıp kırılan kart sonucunda kapıyı açamadığı için parça değiştirmek zorunda bile kalabilir . Bu işlemde size ek bir maliyet getirecektir unutmayınız. Çilingir ücretinden kaçayım derken kilit ücreti ödemek zorunda kalmayın.

Çilingir malzemeleri çilingirlerin kapıyı açarken kullandığı kapı açma ekipmanları olarak nitelendirmiştik. Bu kapı açma aparatları sayesinde çilingirlerin kilit açma işleminde kilide hasar vermeden açıyor alması o usta çilingirin bu çilingir maymuncuklarını tam anlamı ile kullandığını bize gösterir. Elinde değişik markalarda kapı açma aparatı bulunan bir çilingir eğer o maymuncuk malzemesini kullanamıyorsa o kapıyı açamaz. Kapı açmak bir sanat olduğu gibi bu çilingir malzemelerinide kullanabilmek ayrı bir sanattır unutulmamalı.

Çilingir Malzemeleri Çeşitleri

Çilingir malzemeleri kullanılacağı alanlarda farklı farklı kilitlerin açılabilmesi için değişik ölçü ve satandartlarda üretilmiştir. Bunlara örnek olarak ise;

Çelik kapı açmada kullanılan kapı çilingir malzemeleri

Otomobil kapısı açmada kullanılan oto çilingir malzemeleri

Çelik para kasalarını açmada kullanılan kasa çilingir malzemeleri diye sınıflandırabiliriz.

Çilingir Malzemelerinin Temini

Anahtar çilingir malzemeleri nin temini ve yasal olarak kullanımı hakkında bir takım bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Bilindiği gibi artık çilingirlik mesleği 2000 li yılların başında çıkan yasa ile ustalık belgesi almak şartı ile verilen hizmetler arasında yerini almıştır. Eline bir çanta alarak ben çilingirim demekle çilingir olunmadığı artık yasa ile de ispatlanmış durumdadır. Bir çilingir dükkanının açılabilmesi için ise ustalık belgesi şarttır. Belgesi olmayan ve çilingir dükkanı olmadan iş yapan ve kapı açan kişiler yasaya göre suç işlemiş olurlar. Çilingir malzemelerinin satışında ve kullanımında da çilingir ustalık belgesi aranmaktadır. Bu belge sayesinde ustalar çilingir malzemelerine sahip olabilmektedirler. Belgesi olmayan bir kişinin bu malzemeleri almaya ve kullanmaya yetkisi yoktur. İşte bu yüzden çilingir malzemelerinin satışı sadece çilingir olanlara yapılmaktadır.

Ekleme